Haberler / Duyurular

İşler düzeliyor, firmalar çıkardığı işçileri geri alacak

  Galatasaray'ın eski yöneticilerinden Altur'un İcra Kurulu Başkanı Albayrak, kredileri geri çağırma girişimleri sebebiyle eleştirilen bankaların tavırlarında da son dönemde değişiklik gözlendiğini belirtiyor. Bankaların yumuşamaya başladığını aktaran tecrübeli işadamı, finans kuruluşlarının vereceği krediler sayesinde sektörlerin hareketleneceğini ve buna bağlı olarak, zor durumda olan şirketlerin çıkardığı işçileri yeniden işe alacağını ifade ediyor. "Banka kredisi kullanmadım." diyen Albayrak, krize rağmen aldığı işlerle yüz- de 10 büyürken, istihdam ettiği işçi sayısını 8 bine çıkarmış.

Tecrübeli yönetici kendi sektörlerinde de sıkıntı yaşayanların da bulunduğunu kaydetti. Kriz döneminde Altur'a çok iş geldiğini ifade eden Albayrak, kritik süreçte yüzde 10 büyüme gerçekleştirdikleri bilgisini verdi. Altur Otomotiv Şirketi'nin de sahibi olan Albayrak, otomobil satışlarındaki daralmadan şikâyetçi. Kasım ve aralıkta araba satışlarında önceki yıllara göre düşüş yaşandığına işaret eden Abdurrahim Albayrak, "Geçen yıllarda bu aylarda ayda 500 araç satıyorduk. Ancak kriz sebebiyle satışlarda bir düşüş oldu. Birçok tüketici elindeki parayı kendinde tutmak istedi. Yine önceden bankalardan kredi alınıyordu. Şimdi banka kredileri onaylanmayınca satışlar düştü." ifadelerini kullandı.

'Mecidiyeköy'e metrobüsle gidiyorum'

Albayrak, Zincirlikuyu-Avcılar arasında işlemeye başlayan ve Anadolu yakasına uzatılması için çalışmaların devam ettiği metrobüsten de övgüyle bahsediyor. Bazen kendisinin de metrobüsü kullandığını belirten Albayrak, "Şirketimin olduğu yerden Yenibosna'ya gelerek metrobüse binip 20 dakika gibi bir sürede Mecidiyeköy'e gidiyorum. Bu hizmeti getiren herkese teşekkür ediyorum. Bu hat, minibüs ve özel halk otobüsünü kullanan insanları oldukça rahatlattı." diye konuştu. Metrobüs hattının devreye girmesinin servis sektörünün işlerini nasıl etkilediğine yönelik soruya da Albayrak, "Bizim servisimiz ara sokaklardaki çalışanlarını alıp işyerlerine götürüyor. Hiçbir servis anayoldan çıkmaz. Bizi fazla etkilemediğini söyleyebilirim." cevabını verdi.

 

 http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=789448» Diğer Duyurular