Haberler / Duyurular

Patronların İlk Adımları

 

Milyar dolarlık bütçelere hükmeden işadamları, mesleklerine hep en alttan başladı Özellikle aile şirketlerinde, geleceğin patronları bütün kademeleri geçip yükseliyor.

Dev şirketlerin tepe yöneticilerini şimdiki görevleriyle tanıdığımız için geçmişleriyle çok ilgilenmiyoruz. Şu an bulundukları tepe noktayı ilk işleriymiş gibi algılıyoruz. Oysa, birçok işadamı bugünkü konumuna gelmeden önce yıllarca en alt seviyelerde çalıştı. Bugün milyar dolarlık bütçelere hükmeden patronlar, meslek hayatlarına ya stajyer olarak ya da en alt düzeyde görev yaparak adım attı. Aile şirketlerinde ileride tepe noktaya gelecek veliahtlar da aynı zorlu yolu izlemek zorunda kaldı. İşte patronların ilk adımları:

 

MUSTAFA KOÇ (Koç Holding Başkanı):
Çalışma hayatına 1984-1986 yılları arasında Tofaş Oto A.Ş.'de satış elemanı olarak başladı.

GÜLER SABANCI (Sabancı Holding Başkanı):
Çalışma hayatına 1978 yılında LASSA'da başladı. 14 yıl boyunca KORDSA'da görev yaptı.

RAHMİ KOÇ (Koç Holding Onursal Başkanı):
Vehbi Koç'un oğlu olarak iş hayatına tepeden başlamayan Rahmi Koç, 1958 yılında Ankara Ulus'taki Oto Koç isimli şirketlerinde yedek parça ve garaj işinde çalıştı.

BÜLENT ECZACIBAŞI (Eczacıbaşı Holding Başkanı):
Çalışma yaşamına 1974 yılında Eczacıbaşı Holding'de başlayan Bülent Eczacıbaşı, iş hayatına kimya mühendisi olarak atıldı.

MURAT ÜLKER (Yıldız Holding Başkanı):
Gruptaki görevine 1984 yılında kontrol koordinatörü olarak başladı.

İBRAHİM ARIKAN (Arıkanlı Holoding Başkanı):
MEF ve Yurtiçi Kargo gibi kuruluşların sahibi olan İbrahim Arıkan, iş hayatına üniversitede fizik öğretmenliği yaparak başladı.

SELÇUK YAŞAR (Yaşar Holding):
Babasının dükkanında satış yaparak iş hayatına atıldı. 1954 yılında Türkiye'nin ilk boya fabrikasını kurdu.

A. NAZİF ZORLU (Zorlu Holding Başkanı):
Çalışma hayatına Denizli'de ailesinin ürettiği çarşafları satarak başladı.

ABDURRAHİM ALBAYRAK (Altur Turizm'in sahibi):
Çok küçük yaşta babası ile Almanya'ya gidip mesailerden aldığı parayı biriktiren Abdurrahim Albayrak, 1970'li yıllarda İstanbul'a dönüp minibüs satın aldı. Bir fabrikanın servis hizmetini görerek iş hayatına adım attı.

Muharrem YILMAZ (SÜTAŞ Başkanı):
Üniversite yıllarında babası Sadık Yılmaz'ın kurduğu Sütaş'ta işe başlayan Muharrem Yılmaz, 1989'da şirkete genel müdür, 2005 yılında da başkan oldu.

HÜSNÜ ÖZYEĞİN (FİBA Halding Başkanı):
Öğrenim için ABD'ye giden Hüsnü Özyeğin, öğrenimi boyunca hamburgercide çalıştı. Türkiye'ye dönen Özyeğin, 1977'de Pamukbank'ın Genel Müdürü oldu.

ALİ AĞAOĞLU (Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı):
Lise son sınıfta babasının isteğiyle eğitimini yarıda bırakan Ali Ağaoğlu babasının yanında inşaat işleriyle uğraşarak iş hayatına başladı.

MEHMET ALİ AYDINLAR (Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı):
İş hayatına mali müşavir olarak başladı. Dünya Genç Girişimcisi yarışmasında 'mükemmeliyet' ödülüne layık görüldü.

http://isfikirleri.neisyapsak.com/yeni-is-fikirleri-girisimcilik-668-patronlarin_ilk_adimlari.isfikirleri» Diğer Duyurular